Twins Bridges boys claim fourth at state

The Twin Bridges Falcons made a strong showing at this past weekend’s Class C State track meet in Laurel. 

The Falcons’ Jess Pfertsh claimed third in the 200-meter race with a time of 23.21.  He then took fifth in 400-meter race with a time of 51.47.

Pfertsh’s teammate Tristen Guillot won second in the 800-meter race, finishing in 2:01.32. He also finished third in the 1,600-meter race with a time of 4:34.42.

The 1,600-meter relay was the most successful event for the Falcons. The boys’ team finished first ahead of second-place finisher Seeley-Swan.

Derek Wham of Ennis claimed third place in the discus, and his teammate Braydon McKitrick took sixth. Ennis’s Walker McKitrick finished sixth in the pole vault event.

Harrison’s Dylan Lehman won second place in the javelin throw.

The Twin Bridges girls’ team placed seventh at the tournament.

Twin Bridges’ Jessica George claimed first place in the 3,200-meter race and finished fourth in the 1,600-meter race. The Falcon’s girls’ 1,600-meter relay team finished third.

Harrison’s Taya DeFrance finished fifth in the long jump, and her teammate Britt Cooper finished third in the triple jump event and sixth in the discus throw.

Keila Smith from Sheridan finished third in the 100-meter dash and second in the high jump.

Madison Owens from Ennis took fifth in the pole vault event.

Boys

100 meters — Thor Olsen, S-G, 11.10; Parker McCafferty, Bel, 11.24; Dyan Surber, Chi, 11.32; Connor Murnion, Jor, 11.38; Cody Vitt, Fai, 11.42; Zach Molyneaux, Chi, 11.62.

200 — Parker McCafferty, Bel, 22.60; Connor Murnion, Jor, 23.10; Jesse Pfertsh, TB, 23.31; Anthony Byrns, HS, 23.36; Cody Vitt, Fai, 23.41; Tyler Delaney, Cha, 23.56.

400 — Parker McCafferty, Bel, 50.28; Dylan Surber, Chi, 50.95; Austin Storle, D-B, 51.38; Tyler Delaney, Cha, 51.46; Jesse Pfertsh, TB, 51.47; Jory Fisher, WSS, 52.02.

800 — Jory Fisher, WSS, 1:59.80; Tristen Guillot, TB, 2:01.32; Parker McCafferty, Bel, 2:01.86; Isaac Desjarlais, Arl, 2:03.01; Dylan Surber, Chi, 2:03.52; Fabian Munoz, Cul, 2:03.82.

1,600 — Layne Lantis, Ter, 4:24.22; Chance Hyatt, Bai, 4:25.85; Tristen Guillot, TB, 4:34.42; Fabian Munoz, Cul, 4:34.79; William Ketchum, BE, 4:34.82; Trent Duty, D-B, 4:38.96.

3,200 — Layne Lantis, Ter, 9:47.00; Chance Hyatt, Bai, 10:09.14; Trent Duty, D-B, 10:09.17; Williams Ketchum, BE, 10:12.82; Fabian Munoz, Cul, 10:21.67; Donovan McDonald, Arl, 10:38.69.

110 hurdles — Tra Ludeman, Cha, 15.51; Gus Anderson, Bel, 15.55; Ryan Kasten, Cir, 15.70; Keith Heidema, MC, 15.90; Jalen Hendrickson, F-M, 16.21; Cooper Spicher, NS, 16.32.

300 hurdles — Kail Pope, Cha, 41.07; Myka Penny, Wes-Gre, 41.21; Keir Sanzano, Alb, 41.49; Dylan Knox, Dar, 41.72; Matthew Sarrazin, SV, 41.99; Jalen Hendrickson, F-M, 42.06.

400 relay — Charlo 44.72; Hot Springs 45.05; Seeley-Swan 45.15; Belt 45.42; Culbertson 45.53; Victor 45.87.

1,600 relay — Twin Bridges 3:27.69; Seeley-Swan 3;32.07; Charlo 3:32.55; Hot Springs 3:33.80; Darby 3:36.54; Dutton-Brady 3:37.37.

Shot put — David Manning, Cul, 47-6 1/2; Kaden Beck, BS, 47-1 1/2; David Cross, HS, 47-0; Andrew Lommen, Alb, 46-8 3/4; Zach Molyneaux, Chi, 46-7; Rhett Harmon, Bai, 46-5.

Discus — Cody Vitt, Fai, 152-7; Andrew Lommen, Alb, 148-4; Derek Wham, Enn, 144-0; Zach Molyneaux, Chi, 140-9; Wyatt McKinlay, Ger, 131-0; Braydon McKitrick, Enn, 129-2.

Javelin — Kyle Ball, Vic, 174-0; Dylan Lehman, Har, 172-4; Collin Wahl, Sco, 161-7; Collin Brosz, Rye, 158-7; Hunter Croff, Bel, 153-10; Storm Wanstrath, Dar, 143-10.

High jump — Jacob Bakken, Wib, 6-0; Nick Bear, Dod, 6-0; Seth Christiaens, B-L, 6-0; Jimmy Martin, Dod, 6-0; Joseph Melton, Rob, 5-10; Danny Mannix, Dru, 5-10.

Triple jump — Kyle Ball, Vic, 43-7 1/2; Brady Olson, Wes-Gre, 41-10 1/4; Jimmy Martin, Dod, 41-7 1/2; Webb O’Neill, Cha, 41-4 1/2; Josh Stickel, Ter, 41-2 1/2; Cooper Spicher, NS, 40-10 1/2.

Long jump — Myka Penny, Wes-Gre, 21-11 3/4; Zac Agee, Vic, 21-6 1/2; Kyle Ball, Vic, 21-2 1/2; Cooper Spicher, NS, 20-9 1/2; Brady Olson, Wes-Gre, 20-8 3/4; Neal Jopling, Nox, 20-3.

Pole vault — Webb O’Neill, Cha, 13-0; Jacen Petersen, Cha, 12-6; Jared Smith, Abs, 12-6; Dallas Capdeville, Hin, 12-6; Perry Woodland, Cas, 12-6; Walker McKitrick, Enn, 12-0.

Girls

100 meters — Brianna Gray, PC, 12.71; Nicole Stroot, Sup, 12.83; Keila Smith, She, 12.90; Sarai McCollaum, Dar, 13.09; Anna Pence, Phi, 13.12; Tylynn Rettig, NS, 13.17.

200 — Brianna Gray, PC, 26.54; Nicole Stroot, Sup, 26.62; Keely Ehmann, Dar, 26.65; Kylie Kerkaert, SV, 26.94; Kara Gerke, Bel, 27.78; Kennedy Miller, Pow, 27.54.

400 — Kylie Kerkaert, SV, 58.81; Keely Ehmann, Dar, 59.70; Kinsey Schwers, Har, 59.82; Paige Phillips, TB, 1:01.05; Jessica Knoll, Arl, 1:01.54; McKenna Sweet, VC, 1:01.98.

800 — Bailee Parker, WY, 2:23.64; McKenna Sweet, VC, 2:24.87; Katy Allen, FB, 2:25.18; Shyla Goettemoeller, Den, 2:25.38; Alexys Bryant, Dru, 2:25.41; Marge Henrekin, S-S, 2:25.53.

1,600 — Bailee Parker, WY, 5:20.67; Marge Henrekin, S-S, 5:26.94; Shyla Goettemoeller, Den, 5:29.95; Jessica George, TB, 5:31.45; Kelley McCafferty, Bel, 5:32.10; Calies Ludvigson, Cas, 5:32.10.

3,200 — Jessica George, TB, 11:55.05; Nikki Aiken, MC, 11:56.26; Kelley McCafferty, Bel, 11:58.93; Lily Lang, Dar, 11:59.89; Geneva Plakke, Sup, 12:16.50; Marge Henrekin, S-S, 12:19.62.

100 hurdles — Nicole Stroot, Sup, 15.52; Brittnee Theel, CJI, 15.98; Aspen Runkel, Cha, 16.31; Bethany Lacock, Hin, 16.43; Rachel Hoyt, Cha, 16.51; Emily Stosich, Lim, 16.68.

300 hurdles — Nicole Stroot, Sup, 45.81; Kinsey Schwers, Har, 46.82; Paige Holmes, S-S, 47.10; Aspen Runkel, Cha, 47.28; Jaci Nesbit, WC, 48.14; Brittnee Theel, CJI, 48.53.

400 relay — Shields Valley 51.53; Charlo 51.61; Seeley-Swan 52.08; Belt 52.70; Wibaux 52.71; Darby 52.74.

1,600 relay — Seeley-Swan 4:10.51; Shields Valley 4:13.73; Twin Bridges 4:14.32; Charlo 4:15.55; Harlowton 4:18.33; Power 4:18.62.

Discus — Alexandra Rowland, Ger, 122-8; Olivia Kennedy, S-S, 119-1; Mikaela Marsh, R-R, 117-9; Delani Hanley, ALb, 115-0; Britney Nelson, Chi, 114-4; Brit Cooper, Har, 112-1.

Shot put — Abby Bymaster, B-L, 40-5 1/2; Alexandra Rowland, Ger, 37-7 1/2; Olivia Kennedy, S-S, 36-4; Masyn Klose, Fai, 35-10; Daphne Puckett, TB, 35-7 3/4; Kylie Mahana, Har, 34-7.

Javelin — Hollee Meek, Sim, 127-0; Arianna Jones, SR, 118-4; Alexandra Rowland, Ger, 117-0; Miranda McNeil, PC, 110-9; Mariah Ray, PC, 110-4; Ryan Vicek, Alb, 109-7.

Long jump — Nicole Stroot, Sup, 17-7 1/2 (ties class record set by Fran Peterson of Alberton in 1976); Bettie Carlon, NS, 16-5 1/2; Lisa Carlon, NS, 16-4 1/2; Brittnee Theel, C-J-I, 16-4 1/4; Taya Defrance, Har, 16-1 3/4; Martha Dembek, Win-GR, 16-1.

High jump — Gabby Moeller, SR, 5-2; Keila Smith, She, 5-1; Bethany Lacock, Hin, 5-0; Katie Fertterer, Bel, 4-10; Jaegen Hughes, Hob, 4-10; Tatia Hollowell, Hys, 4-10.

Triple jump — Bettie Carlon, NS, 36-2; Lisa Carlon, NS, 35-4 1/4; Brit Cooper, Har, 34-8 1/4; Faith Vitt, Fai, 34-5 1/2; Shelby Browning, W-GR, 34-3 3/4; Mariah Hogenson, SV, 33-8 3/4.

 

Pole vault — McKinzie Cooper, Sup, 9-6; Tylynn Rettig, NS, 9-6; Katelyn Graff, C-J-I, 9-0; Adair Dunahm, Dru, 9-0; Jordan Ludeman, Cha, 9-0; Madison Schwehr, B-L, 8-6; Madison Owens, Enn, 8-6; Bethany Lacock, Hin, 8-6.

No Comments.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>