Local Class C track athletes compete in Divisionals

The Twin Bridges boys’ track team claimed second place at this weekend’s divisional track meet in Missoula.

The Falcon’s Tristen Guillot took first in the 1,600-meter race, finishing with a time of 4:37.87.

Twin Bridges finished first in the 1,600-meter relay. The team consisted of Michael Pfertsch, C.J. Cox, Jesse Pfertsch and Guillot.

Jesse Pfertsch placed fourth in 200-meter race.

The Ennis boys’ team tied for seventh place with White Sulphur Springs. Derek Wham from Ennis placed second in the shot put and Walker McKitrick took second in pole vault.

Harrison’s Dylan Lehman placed fourth in the shot put. Harrison placed tenth at the meet.

The Twin Bridges girls’ team finished in sixth place. The Falcon’s 1600-meter relay team placed fourth.

Sheridan’s Keila Smith took first in the 100-meter dash.

Harrison’s Taya DeFrance took third in the long jump as well as two sixth-place finishes in the 100-meter hurdles and the 300-meter hurdles.

The track season will wrap up next weekend at the state meet in Laurel.

 

BOYS

Team scores: Charlo 103, Twin Bridges 58, Hot Springs 57, Victor 50, Seeley-Swan 38, Alberton 35, Ennis and White Sulphur Springs 27, Manhattan Christian 26, Darby 24, Harrison 20, Gardiner 15, Arlee 12, Shields Valley 9, Noxon and Sheridan 8, Drummond 6, Philipsburg 2, Superior and St. Regis 1.

100 – 1, Tra Ludeman, Cha, 11.72; 2, Tylen Dial, SS, 11.80; 3, Anthony Byrns, HS, 11.81; 4, Keir Sanzano, Alb, 11.84; 5, Isaac Desjarlais, Arl, 11.86; 6, C.J. Cox, TB, 11.88.

200 – 1, Byrns, HS, 23.45; 2, Tyler Delaney, Cha, 23.56; 3, Dial, SS, 23.64; 4, Jesse Pfertsch, TB, 23.65; 5, Storm Wanstrath, Dar, 23.96; 6, Neil Jopling, Nox, 24.01.

1,600 – 1, Tristen Guillot, TB, 4:37.87; 2, Marcus Fuller, She, 4:39.70; 3, Jory Fisher, WSS, 4:44.23; 4, Bradey Wilson, Nox, 4:47.04; 5, Garrett McCormack, Dar, 4:57.36; 6, Andrew George, TB, 4:59.00

110 hurdles – 1, Ludeman, Cha, 15.30; 2, Keith Heidema, MC, 16.27; 3, Kail Pope, Cha, 16.40; 4, Matthew Sarrazin, SV, 16.54; 5, John Parcell, SS, 16.55; 6, Gabe Johnson, TB, 17.16.

300 hurdles – 1, Pope, Cha, 41.10; 2, Dylan Knox, Dar, 41.54; 3, Sanzano, Alb, 41.85; 4, Sarrazin, SV, 42.14; 5, Nate Bishop, Vic, 42.20; 6, Matt Robbins, Dar, 42.22.

1,600 relay – 1, Twin Bridges (Michael Pfertsch, C.J. Cox, Guillot, Jesse Pfertsch) 3:30.81; 2, Seeley-Swan, 3:32.54; 3, Hot Springs, 3:34.13; 4, Darby, 3:34.41; 5, Charlo, 3:34.86; 6, White Sulphur Springs, 3:41.39.

Shot put – 1, David Cross, HS, 47-2.75; 2, Derek Wham, Enn, 47-2.5; 3, Andrew Lommen, Alb, 46-3.50; 4, Dylan Lehman, Har, 44-1.50; 5, Maclane Bignell, Dru, 43-4.75; 6, Keir Sanzano, Alb, 41-8.25.

Long jump – 1, Zac Agee, Vic, 20-10; 2, Kyle Ball, Vic, 20-7.75; 3, Cox, TB, 19-7.75; 4, Scott Kamps, MC, 19-7.5; 5, Jopling, Nox, 19-5; 6, Ludeman, Cha, 19-3.5.

Pole vault 1, Webb O’Neill, Cha, 14-00.75 (meet record; old record 14-0 by Pat Bignell of Drummond in 1993); 2, Walker McKitrick, Enn, 13-0; 3, Jacen Petersen, Cha, 12-6; 4, Forrest Reinhart, Gar, 12-0; 5, John Parcell, SS, 12-0; 6, Tucker Smith, Sup, 11-6.

GIRLS

Team scores: Seeley-Swan 63, Superior 58, Charlo 54, Darby 47, Shields Valley 43, Twin Bridges 31.33, Drummond 31, Harrison 30, Sheridan 26, St. Regis 20, Willow Creek 18.33, West Yellowstone 18, Arlee 17, Ennis 16, Alberton 12, Manhattan Christian and Valley Christian 10, Noxon 7, Philipsburg 5, Hot Springs 4, Victor 2.33, Lima 2, Lincoln and Gardiner 1.

100 – 1, Keila Smith, She, 13.22; 2, Nicole Stroot, Sup, 13.40; 3, Sarai McCollaum, Dar, 13.47; 4, Anna Pence, Phi, 13.55; 5, Taylar Jensen, Enn, 13.61; 6, Mariah Hogenson, SV, 13.73.

200 – 1, Keely Ehmann, Dar, 26.95; 2, Stroot, Sup, 27.11; 3, Aspen Runkel, Cha, 27.33; 4, Kylie Kerkaert, SV, 27.34; 5, Sienna Brown, Cha, 27.95; 6, Jensen, Enn, 28.00.

800 – 1, Alexys Bryant, Dru, 2:24.08; 2, Bailee Parker, WY, 2:24.46; 3, Jessica Knoll, Arl, 2:25.16; 4, Mckenna Sweet, VC, 2:25.23; 5, Marge Henrekin, SS, 2:25.79; 6, Madison Owens, Enn, 2:26.96.

3,200 – 1, Nikki Aiken, MC, 11:57.73; 2, Jessica George, TB, 11:59.46; 3, Lily Lang, Dar, 12:00.17; 4, Henrekin, SS, 12:19.04; 5, Geneva Plakke, Sup, 12:27.05; 6, Marie Waldbillig, Phi, 12:38.12.

100 hurdles – 1, Stroot, Sup, 15.96; 2, Runkel, Cha, 16.17; 3, Hoyt, Cha, 16.61; 4, Jaci Nesbit, WC, 16.71; 5, Emily Stosich, Lim, 16.75; 6, Taya DeFrance, Har, 17.42.

300 hurdles – 1, Paige Holmes, SS, 46.79; 2, Stroot, Sup, 46.89; 3, Runkel, Cha, 47.99; 4, Nesbit, WC, 48.18; 5, Hoyt, Cha, 49.22; 6, DeFrance, Har, 49.72.

1,600 relay – 1, Seeley-Swan (Holmes, Stephanie Robbins, KeAnna Conley, Holly Beary), 4:13.42; 2, Charlo, 4:19.79; 3, Shields Valley, 4:21.91; 4, Twin Bridges, 4:22.44; 5, Ennis, 4:23.04; 6, Darby, 4:30.72.

Shot put – 1, Olivia Kennedy, SS, 34-10.5; 2, Daphne Puckett, TB, 34-5.5; 3, Casey Chenowith, Nox, 32-11.5; 4, Frankie Bignell, Dru, 32-10; 5, Mahalia Hendren, Arl, 32-5; 6, Abby Erickson, Lin, 32-4.5.

Long jump – 1, Stroot, Sup, 17-1; 2, Keila Smith, She, 15-10.5; 3, DeFrance, Har, 15-8; 4, Mariah Hogenson, SV, 15-7.75; 5, Breanna Pocha, Dru, 15-6.5; 6, Whitney Malatare, Arl, 15-1.5.

Pole vault – 1, McKinzie Cooper, Sup, 9-6; 2, Jordan Ludeman, Cha, 9-0; 3, Owens, Enn, 8-6; 4, Adair Dunham, Dru, 8-0, 5, Holmes, SS, 8-0; 6, Kelly Harbach, Gar, 8-0.

No Comments.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>